UA-65891710-1

Nikkor 70-300mm f/4,5-5,6 G AF-S IF-ED VR - recenze

shapeimage_2


Tak a jsme u zoomového ojektivu. Po několika letech užívání jsem ho chtěl prodat a koupit si něco lepšího a možná i lehčího, ale nakonec je stále u mne a stále mě slouží a přesvedčuje, že si stále drží svou kvalitu.
Největším rivalem je asi Tamron stejného rozsahu, který má navíc clonu f4.0 na širokém konci, na druhém jsou na tom stejně a to f5,6. Tamron jsem nikdy nezkoušel, ale dle ohlasů je na tom Tamron s kresbou stejně, možná i lépe. Když jsem měl ještě Nikon D300, bylo ostření rychlých akcí s tímto objektivem Nikkor 70-300 prostě paráda.
Objektiv ostří na 70mm nejlépe s clonou f5,6, na 200 až 300mm je nejlepší kresba na f8. Na "plnou díru" však objektiv kreslí velice dobře a lze ho použít dle mého názoru i na portrétní fotografii. Rozostření pozadí je velice slušné, to si každý musí pohlídat. Bokeh hodnotit nebudu, každý to vidí jinak. Říká se, že tento objektiv je na tom nejhůře od ohniska 200 až 300mm.  Já to tak nepitvám a hlavně fotím.
Jeden nedostatek tohoto objektivu vidím v tom, že na menším těle zrcadlovky by to chtělo úchyt objektivu ke stativu z těla objektivu a ne z těla fotoaparátu. Takle mám vždy pocit, že se vytrhne závit z těla foťáku.