UA-65891710-1
08 března 2015

Kurzweil SP4-8 recenze

DSCF7991-filtered
Tento nástroj jsem měl ještě dřive než se sem začal oficiálně dovážet. Byl jsem velice zvědavý na klaviaturu a samozřejmě na zvuky. 

Tak jak to vlastně hraje? Není tu vůbec špatný nástroj! Pokud nejste velcí šťouralové se zvuky a potřebujete rychle hotové zvuky, které si můžete rychle pomocí pěti parametrů přiupravit, tak je to ideální nástroj. (Ne všechny zvuky reagují na tyto parametry!) Vlastně si s tímto  nástrojem leckdy úplně vystačím s programováním skladeb v mém studiu. Samozřejmě mimo basy a kytary. Ty mám radši živě nahrané na skutečné nástroje. Bicí řeším samply.
Co nejvíce z tohoto nástroje používám? Piana, smyčce, el. piana typu DX, pady a syntetické zvuky. Co mi vyloženě chybí je nepochopitelná absence saxofonu! Brassy jsou vůbec dost nevhodné, ale funkční. Co se týče hammond zvuků, přiznám se, že radši používám B4 plug-in než z Kurzweilu. Leslie simulace se u presetových zvuků roztáčí a zastavuje hold pedálem, což je na pódiu nepraktické, protože za chvilku zapomenete co tam zrovna je, ve studiu to pochopitelně nevadí. Jinak se dají ze stránek vyrobce stáhnout zvuky s ovládáním tradičním kolečkem modulace, což je praktičtější. Zvuky Hammondek jsou použitelné, ale doporučuji MIDI komunikaci a nastavit si vše podle sebe, editace pomocí nástroje je podle mně nedostatečná. To ale pro šťouraly. Zvuky jsou pochopitelně ne vždy v plné palbě jako v dražších nástrojích. To je ale dáno enginem nástroje. 

DSCF7992-filtered

         Co se týče klaviatury, ta je dobrá, ale za rok provozu (3x 3 hodiny týdně) je poměrně hlučná a trochu vymlácecná. Jinak plná klaviatura je opravdu něco jiného než 76 kláves, byť tento počet preferuji na živé hraní, tam to myslím stačí. 88 kláves se výborně hodí ve studiu pro programování bicích při použití tohoto nástroje jako MIDI keyboard, kde máte zvuky rozprostřeny na celé klávesnici a nemusíte stále přepínat oktávy, nehleďe na to, když chcete nahrávat zvuk ze spodní a vrchní oktávy najednou. Ještě jedna poznámka. Na některé sólové zvuky nereaguje kolečko modulace, ale pouze aftertouch, takže s touto klávesnicí máte smůlu. Řeším to tak, že sólové zvuky programuji klávesnicí od M-audia, která aftertouch má. Jinak kolečko modulace je fikaně zapojeno i přes jiné filtry nástroje a některý zvuky zesilují nebo zostřují/ztemňují. To je dobře vymyšleno a pěkně to oživuje sterilitu projevu. (Např. kolečkem modulace si přidáváte či ubíráte ke zvuku klavíru smyčce.) Různé funkce mohou být přiřazeny i expression pedálu, kterému není fixně přiřazena pouze funkce hlasitosti.

DSCF7993-filtered

Jinak obecně doporučuji ihned nainstalovat další zvuky ze stránek výrobce, jsou to v podstatě další kombinace presetových zvuků. Dost výrazně oživuje či změní zvuk vestavěná efektová jednotka v režimu setup, která je opravdu nabytá nejrůznějšími effekty a jejich kombinací. Jen nejsou editovatelné a tak musíte donekonečna vybírat... Nástroj jsem přestěhoval z pódia do studia a tam má své pevné místo mezi dalšími nástroji. Nahrávání piana je opravdu supr požitek, klasické synťákové zvuky jsou fakt masivní. 
Vůbec zvuk Kurzweillu je v globálu pevný, razantní, na nic si nehraje. Je to tam! Když se do toho na pódiu opřete, tak to z beden fakt vyletí, žadný tenký napodobeniny. Zvuky jsem kombinoval pomocí přídavného zvukového modulu Roland a to nemělo chybu! Nástroj dovoluje najednou používat interní i externí zvuky a to je pak docela nářez!!!